Tapeta w łazience – czy to dobry pomysł?

tapeta w łazience z wanną

Tapeta w łazience wydaje się, na pierwszy rzut oka, kontrowersyjnym pomysłem. W końcu w łazience panuje duża wilgoć, jest mokro, a takie środowisko wydaje się nie sprzyjać zastosowaniu tapet na ścianach. Jak się jednak okazuje, obecnie nie jest to duży problem.

Czy tapety można stosować w łazience?

Zdecydowanie tak! W tym kontekście trzeba pamiętać, aby do pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, wybierać tapety winylowe. Są one pokryte powłoką PCV, która jest odporna na zabrudzenia czy wilgoć.

Tapety winylowe dobrze znoszą kontakt z detergentami, wytrzymują też gwałtowne zmiany temperatur bez ryzyka odklejenia. Co więcej, zapewniają one maksymalnie dużą funkcjonalność i prezentują się bardzo dobrze na ścianie. Tapeta taka może również zostać położona na zniszczoną ścianę. Wówczas bardzo dobrze ukryje jej niedoskonałości.

Innym rozwiązaniem są też tapety z włókna szklanego. Są one odporne nie tylko na wilgoć, ale również np. na mocne środki chemiczne oraz mechaniczne uszkodzenia. Tego typu tapety można układać bez konieczności szpachlowania bezpośrednio na beton lub płyty z karton-gipsu.

Rozwiązaniem są też wodoodporne tapety laminowane. Dzięki swojej lateksowej powłoce dobrze sprawdzają się w łazienkach. W celu przedłużenia trwałości tych tapet, warto rozważyć ich zabezpieczenie szkłem. Taki zabieg spowoduje również podniesienie jej walorów estetycznych.

Tapeta w łazience - alternatywa dla płytek

W porównaniu z płytkami tapety mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze dają dużo większe możliwości aranżacyjne. Obecnie wybór wzorów, motywów i kolorystyki tapet jest bardzo duży i jedyne, co może być przeszkodą to zbyt duża kreatywność.

Ta różnorodność powoduje, że tapeta w łazience będzie pasować do większości stylów. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour, loftowym, nowoczesnym czy rustykalnym. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest odpowiednio dobrany wystrój łazienki. W końcu to często miejsce relaksu po całym dniu w pracy.

Po drugie tapeta jest znacznie łatwiejsza i tańsza w montażu niż płytki. Dlatego też może stanowić ciekawą alternatywę.

A może tapeta w połączeniu z płytkami?

Takie rozwiązanie coraz częściej można spotkać wśród projektów wnętrz łazienek. Odpowiednia aranżacja i dobór materiałów pomoże w subtelnym połączeniu tych dwóch elementów, które stworzą spójną całość. Tutaj również zyskujemy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, zachowując jednocześnie aspekt praktyczny, który niesie za sobą zastosowanie płytek.

Warto mieć na uwadze, aby jednak nie przesadzić z wielością kolorów i wzorów. Estetyczne i umiejętne połączenie tych dwóch materiałów będzie bardzo ważne, aby końcowy efekt był zadowalający.

Tapeta w łazience - podsumowanie

  • Tapety można obecnie stosować w łazienkach, bez obawy o wilgoć
  • Należy pamiętać, aby w przypadku łazienek sięgać po tapety winylowe, laminowane lub z włókna szklanego
  • Tapety stwarzają dużo większe możliwości aranżacyjne niż płytki
  • Warto rozważyć połączenie tapet i płytek