Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Skosy mogą być dużym wyzwaniem przy urządzaniu mieszkania czy domu. Szczególnie trudne do aranżacji są skosy w łazience. Warto w pierwszej kolejności zacząć od zmierzenia się z zagospodarowaniem właśnie tej, problematycznej przestrzeni.

Jak w każdej łazience, nie można zapomnieć o aspektach funkcjonalnych. W końcu łazienka ma nie tylko dobrze się prezentować, ale być też przyjemna w użytkowaniu. Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Łazienka na poddaszu – zagospodarowanie przestrzeni pod skosami

Kluczowe znaczenie w odpowiednim wykorzystaniu przestrzeni w łazience na poddaszu, będzie zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. Jednym z naturalnych wyborów w tym miejscu wydaje się wanna. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy przestrzeni pod skosami je wystarczająco dużo. Jeżeli będzie jej za mało wówczas ryzykujemy, że wchodzenie i wychodzenie z wanny nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań. W chwili zapomnienia możemy zaliczyć też nieprzyjemne spotkanie ze skosem.

Warto też zwrócić uwagę, żeby nie upychać wanny na siłę w przestrzeń pod skosami. Taka wciśnięta w wolną przestrzeń wanna może nie prezentować się estetycznie. Czasami lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie wanny wolnostojącej i odsunięcie jej kawałek od ściany.

Jeżeli jednak miejsca pod skosem jest za mało, wówczas warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. Jednym z nich może być zamontowanie w tym miejscu półek czy szafek.

‍‍‍‍‍‍‍‍

Łazienka na poddaszu – wybór kabiny prysznicowej

Czy kabina prysznicowa będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku łazienki na poddaszu? Tutaj oczywiście wszystko będzie zależeć od jej układu i wielkości skosów. Przy wyborze standardowej kabiny, trzeba będzie znaleźć odpowiednią przestrzeń do jej swobodnego ustawienia. Może się bowiem okazać, że ciężko będzie wygospodarować wolny narożnik, w którym najczęściej są montowane kabiny prysznicowe.

Innym rozwiązaniem jest zamówienie kabiny produkowanej na wymiar. Wtedy możemy umieścić ją również pod skosem. Oczywiście, jeżeli przestrzeń na to pozwala.

(zdjęcie, atr alt: Łazienka na poddaszu)

Łazienka na poddaszu – wystrój wnętrza

W przypadku, gdy nasza łazienka na poddaszu nie jest zbyt dużym pomieszczeniem, może nam zależeć na optycznym powiększeniu przestrzeni. W tym kontekście jest kilka elementów, które warto uwzględnić na etapie projektowania łazienki.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych barw. Jasne płytki w stonowanych odcieniach, czy pomalowanie skosów na biało, mogą pomóc w optycznym powiększeniu pomieszczenia. Dodatkowo warto pomyśleć o lustrze na całą wysokość ściany, co wzmocni efekt powiększenia przestrzeni.

Warto oprzeć się też pokusie maksymalnego wykorzystania każdej wolnej przestrzeni. Unikniemy wówczas efektu przeładowania i zagracenia łazienki.

Duże znaczenia odegra też światło. Na szczęście łazienka na poddaszu to miejsce wręcz stworzone do dostępu do naturalnego światła. Wszystko to dzięki oknom dachowym, które z jednej strony ładnie oświetlą nam pomieszczenia, a z drugiej zapewnią intymność potrzebną w łazience.

Na etapie aranżacji warto też pomyśleć o oddzieleniu strefy suchej i mokrej. Jednym z rozwiązań będzie uniwersalne połączenie bieli i drewna. Oczywiście, jeżeli będzie to pasować do stylu, w jakim urządzamy łazienkę na poddaszu.

Łazienka na poddaszu – o czym trzeba pamiętać?

  • Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pod skosami to kluczowy element
  • W łazience na poddaszu sprawdzi się zarówno wanna, jak i kabina przysznicowa – jednak wszystko zależy od układu i powierzchni pomieszczenia
  • W przypadku mniejszej powierzchni warto pamiętać o rozwiązaniach, które pomogą w optycznym powiększeniu łazienki