Urządzenie małej łazienki często oznacza duże wyzwanie aranżacyjne. Z jednej strony, musi być ona funkcjonalna i spełniać swoje przeznaczenie. Z drugiej jednak strony, nie można zapominać o jej aranżacji. Jak pogodzić te dwie rzeczy? Jak urządzić małą łazienkę?
Najczęściej z problemem urządzenia małej łazienki będą musiały zmierzyć się osoby mieszkające w bloku czy kamienicy. To właśnie w tych miejscach metraż łazienki nie należy do największych, a rozmieszczenie pomieszczeń nie zawsze jest dla nas zadowalające. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Oto kilka podpowiedzi.
Urządzanie łazienki warto rozpocząć od odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. Powinniśmy również przemyśleć, co będzie nam w łazience niezbędne, a co niekoniecznie musi się w niej znaleźć. Czy w łazience musi znajdować się półka na ręczniki czy kosz na bieliznę? Jak rozmieścić poszczególne elementy w łazience? Jest wiele pytań, które mogą spowodować niemały ból głowy.
To jeden z najczęściej pojawiających się dylematów. Logika podpowiada, że rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń będzie prysznic.
W tym kontekście warto zastanowić się nad prysznicem typu walk-in. Jest on pozbawiony brodzika, dzięki czemu jego konstrukcja jest “lekka”. Przeszklenia pełniące rolę ścianek spowodują natomiast optyczne powiększenie przestrzeni.
Co jednak, jeśli nie wyobrażasz sobie łazienki bez wanny, w której możesz wziąć relaksującą kąpiel po ciężkim dniu? Wówczas warto zastanowić się nad modelem wanny, który będzie pasował do układu pomieszczenia i metrażu. Producenci coraz częściej mają w swojej ofercie mniej standardowe wymiary i kształty, dzięki czemu dopasujesz wannę do Twojej łazienki.
Wydaje się, że w przypadku małej łazienki wykluczone jest, aby myśleć o montażu zarówno wanny, jak i prysznica. Faktycznie, takie rozwiązanie nie pozwoli na racjonalne wykorzystanie przestrzeni w łazience. Z pomocą przychodzą jednak wanny z kabiną prysznicową w jednym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy przestrzeń w łazience oraz możliwość wyboru różnych opcji kąpieli.
Wybierając płytki do małej łazienki trzeba mieć na uwadze postawienie na minimalizm i “nieprzeładowanie” jej kolorami i wzorami. Klasycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest tutaj biel. Można ją uzupełnić dodając jeden kolor lub wzór.
Jasne odcienie szarości również będą pasować do większości pomieszczeń. Mała łazienka to raczej nie jest pole do mieszania stylów i ekstrawaganckich dekoracji. Warto postawić na stonowane barwy, co sprawi, że wnętrze będzie bardziej uporządkowane.
Aby jednak uniknąć efektu “zimnej” łazienki. Warto “ocieplić” ją dodatkami. Sprawdzą się tutaj świetnie drewniane elementy, kosze wiklinowe czy rośliny.
A co rozmiarem płytek? Najczęściej wskazuje się, że w małej łazience powinno stosować się płytki o mniejszych rozmiarach. Niemniej jednak, przy odpowiednim projekcie, sprawdzić mogą się również płytki wielkoformatowe. Szczególnie dzięki zastosowaniu małej fugi, może okazać się, że takie “kafle” również będą prezentować się dobrze.
Dużą rolę odegra odpowiednie ustawienie i wybór lustra. Lustro powoduje optyczne wydłużenie pomieszczenia, co z pewnością przełoży się na komfort użytkowania naszej łazienki.
Należy również pamiętać o oświetleniu, które szczególnie w mniejszych pomieszczeniach ma znaczenie. Warto ustawić je tak, aby odbijało się od armatury i płytek. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku punktowe oświetlenie sufitowe, w którym będzie można ustawić kąt padania światła na elementy, na których nam zależy. Oświetlenie w chłodnych odcieniach sprawi, że łazienka będzie wydawać się większa i naturalnie czysta.
W małej łazience każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego warto wybrać umywalkę, która swoim rozmiarem nie przytłoczy pomieszczenia. Warto sięgnąć po modele zgrabne, niezbyt głębokie. Takie umywalki również mogą być bardzo wygodne w użytku i jednocześnie elegancko prezentować się.
Jeżeli potrzebujesz fachowej porady w kwestii urządzenia małej łazienki, zawsze możesz skorzystać z naszych doświadczeń i wiedzy. W Salonie Domino przygotujemy dla Ciebie darmową wizualizację Twojej łazienki.