Ciemna łazienka – o czym warto pamiętać przy projektowaniu?

Ciemne kolory nie są z pewnością pierwszym, co przychodzi do głowy, kiedy myślimy o łazience. Kojarzy nam się ona raczej z jasnymi odcieniami i sterylnymi wnętrzami. Czy to jednak oznacza, że ciemne kolory zawsze nie sprawdzą się w łazience? W końcu kolor czarny nadaje wnętrzom klasy i elegancji. Co więc zrobić, aby ciemna łazienka prezentowała się dobrze?

Ciemna łazienka - odpowiednia aranżacja

Kluczową rolę, już na etapie projektowania wnętrza, odegra przemyślany projekt. Łazienka w ciemnych odcieniach wydaje się być obarczona dużym ryzykiem aranżacyjnym. Umiejętne ich wykorzystanie nie jest sprawą prostą nawet dla architektów i projektantów wnętrz. Dlatego warto, aby projekt ciemnej łazienki był koncepcyjnie przemyślany i zaplanowany.

Ważna będzie również spójność wyglądu takiej łazienki z innymi pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu. Warto to również uwzględnić już na etapie planowania wymarzonego wnętrza.

Gra świateł

W przypadku ciemnej łazienki odpowiednie oświetlenie będzie odgrywać szczególnie istotną rolę. Dokładniejsze doświetlenie niektórych elementów oraz przemyślane operowanie światłem mogą okazać się kluczowe dla uzyskania ostatecznego, dobrego efektu wnętrza.

W tym kontekście można też zastanowić się nad elementami, które doświetlą łazienkę i wyeksponują jej poszczególne elementy. Mogą to być płytki z błyszczącą powierzchnią, charakterystycznym kształtem, czy też chromowane akcesoria łazienkowe.

Rozważyć można również połączenia na zasadzie kontrastu. Przykładowo, zastosowanie jasnych elementów lub płytek w pewnych fragmentach ciemnej łazienki.

Odpowiedni balans między bielą a czernią

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zbalansowanie jasnych i ciemnych kolorów w łazience. Czerń i szarość świetnie komponują się z kolorem białym, co może prowadzić do uzyskania ciekawego efektu Black & White.

Takie silne kontrasty, najsilniejsze z możliwych, nadadzą łazience wyrazistości i energii. W takiej kolorystyce dobrze odnajdą się łazienki zaprojektowane na przykład w stylu glamour.

Ciemna łazienka - podsumowanie

  • Zacznij od przemyślanego projektu wnętrza i aranżacji
  • Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu i wykorzystaniu gry świateł
  • Rozważ balans pomiędzy bielą a czernią w łazience

Jeżeli myślisz o ciemnej aranżacji swojej łazienki, zachęcamy do skonsultowania pomysłu z naszym ekspertem w Salonie Domino. Chętnie pomożemy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania oraz stworzymy dla Ciebie darmową wizualizację Twojej łazienki.

Sprawdź szczegóły